• Telefon : 0 532 015 15 34

Alan adı sorgulama nedir ?

Alan adı sorgulama tescil edilecek alan adının uygunluğunu sorgulamadır. Eğer bir alan adı daha önce tescil edilmiş ise ve şu anda kullanımda ise tescil edilemez. Bu durumda ilgili alan adının diğer uzantılarını sorgulayabilir ve uygun olanı tescil edebilirsiniz. Ya da almak istediğiniz alan adının boşa düşmesini bekleyebilirsiniz. Alan adının boşa düşmesi için mevcut kullanıcının alan adını uzatmaktan vazgeçmesi gerekir.

Com.tr Domain Sorgulama

Com.tr Alan adı Türkiye'ye ait .tr uzantısının işletmeler için olan uzantısıdır. Com.tr domainini yukarıdan sorgulayabilir ve uygun olan domaini kayıt edebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki com.tr domaini evrak ile alınabilen bir alan adı türüdür.

Şirket adı ile com.tr almak

Com.tr domain kayıt edebilmeniz için işletmenizin şirket (A.Ş veya LTD.) olması gerekmektedir ve almak istediğiniz alan domainizin şirket ünvanında geçmesi gerekmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak;
Şirket ünvanınızın "EFLATUN YAPI İNŞAAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ." olduğunu varsayalım. 
Bu şirket ünvanı ile www.eflatun.com.tr, www.eflatunyapi.com.tr, www.eflatuninsaat.com.tr, bu domainlerin hepsini eğer uygun ise alabilirsiniz. Ancak www.eflatunmuhendislik.com.tr yi alamazsınız çünkü şirket ünvanında mühendislik ibaresi geçmiyor. 

Marka Tescil belgesi veya başvuru belgesi ile com.tr almak

Şahıs firmaları veya bireysel olarak marka tescil belgesi ile de com.tr tescili yapılabilmektedir. Burada yine dikkat edilmesi gereken öncelikle alınacak domainin domain sorgu yapıldığında uygun olması yani başkası tarafından alınmamış olması ve alınacak domainin marka tescil belgesine kelimesi kelimesine geçmesidir.

Çoklu Domain Sorgulama

Çoklu domain sorgulama ile aynı anda birden fazla domain ve birden fazla uzantı belirterek domain sorgusu yapabilirsiniz. 
Böylece tüm seçenekleri görür ve sizin için uygun olanı tescil edebilirsiniz. Çoklu domain sorgulama size zaman kazandırır. 

Domain Tescil

Lütfen her satıra bir domain gelecek biçimde sorgulayınız.Hemen Ara 0 532 015 15 34 7 / 24 Whatsapp destek hattı